Jak wykorzystać potencjał twórców w wysokobudżetowych kampaniach influencer marketingu? Analiza kampanii Wedel Crush

Jak wykorzystać potencjał twórców w wysokobudżetowych kampaniach influencer marketingu? Analiza kampanii Wedel Crush

22 września 2026 Autor: Jarek Roszkowski

Duża kampania influencer marketingowa może być po prostu większą wersją małej kampanii.

Więcej twórców. Więcej publikacji. Większy budżet. Więcej płatnego wsparcia.

Ale można też podejść do niej inaczej: zbudować wspólne terytorium komunikacyjne, czyli temat i zestaw skojarzeń, które mogą łączyć różne materiały, a następnie pozwolić twórcom wykorzystać je na własny sposób.

W przypadku Wedel Crush takim terytorium były przede wszystkim zauroczenie, relacje i pierwsza miłość. Drugim obszarem komunikacji był sam produkt: jego smaki, nowość i miejsce zakupu.

Kampania Wedel Crush jest ciekawym przykładem tego drugiego podejścia.

Od stycznia do lipca 2026 roku w bazie Influ360 zarejestrowano 7 202 kampanie influencer marketingowe prowadzone w Polsce. Tylko 19 z nich przekroczyło milion złotych budżetu.

Kampania promująca premierę batonów Wedel Crush, z szacowanym budżetem 1,10 mln zł, znalazła się w tej grupie.

Objęła 67 reklam na Instagramie, TikToku i YouTube, przygotowanych przez 52 twórców.

Na pierwszy rzut oka to po prostu duża kampania.

Dopiero zestawienie jej wyników z danymi o poszczególnych twórcach pokazuje, co było w niej interesujące.

1. Duża kampania, ale nie oparta na kilku największych twórcach

Kampania trwała od 22 kwietnia do 27 sierpnia 2026 roku.

Jej najważniejsze parametry:

  • szacowany budżet: 1,10 mln zł, w tym 915 tys. zł wynagrodzeń twórców i 188 tys. zł wsparcia reklamowego,
  • 67 reklam,
  • 52 twórców,
  • 48,6 mln wyświetleń,
  • 6,69 mln zł wartości mediowej,
  • Media ROI: 5,06.

Dla porównania, mediana wszystkich kampanii ujętych w bazie Influ360 wyniosła 222 tys. wyświetleń. Wynik Crush był więc 218 razy wyższy.

Wśród 164 kampanii z budżetem powyżej 400 tys. zł kampania znalazła się w 90. percentylu pod względem wyświetleń.

Jeszcze ciekawsze jest jednak porównanie z pozostałymi kampaniami z budżetem powyżej miliona złotych.

W tej grupie liczba materiałów wynosiła od 47 do 1 222, a mediana to 124 materiały. Mediana liczby twórców wyniosła 94.

Crush miała 67 materiałów i 52 twórców.

Mniej publikacji i mniej twórców nie oznaczało jednak mniejszej efektywności. Media ROI kampanii wyniósł 5,06, przy medianie 2,21 dla pozostałych 18 kampanii z budżetem powyżej miliona złotych.

W tym zestawieniu Crush zajęła trzecie miejsce pod względem Media ROI.

Ale sama liczba wyświetleń i wartość mediowa nie pokazują jeszcze, skąd wziął się ten wynik.

2. Większość wyświetleń była kupiona. Większość wartości powstała organicznie

48,6 mln wyświetleń kampanii można podzielić na dwie warstwy:

  • 11,1 mln wyświetleń organicznych, czyli 22,9% całości,
  • 37,4 mln wyświetleń uzyskanych dzięki płatnemu wsparciu, czyli 77,1%.

To mogłoby sugerować, że właśnie płatna dystrybucja była głównym źródłem wartości.

Dane pokazują coś innego.

Warstwa organiczna odpowiadała za:

  • 80,8% wartości mediowej kampanii,
  • 85,6% wszystkich interakcji.

Niespełna jedna czwarta wyświetleń odpowiadała więc za około cztery piąte wartości mediowej i ponad cztery piąte interakcji.

To samo widać na poziomie pojedynczych materiałów.

25 z 67 reklam nie otrzymało żadnego wsparcia reklamowego. Wygenerowały 16,4% wszystkich wyświetleń kampanii, ale aż 73% jej wartości mediowej i 77% interakcji.

To ważny punkt wyjścia do dalszej analizy.

Skoro organiczna część kampanii była tak efektywna, warto sprawdzić, dlaczego materiały twórców radziły sobie tak dobrze.

3. Twórcy osiągnęli wyniki powyżej własnych benchmarków

To najważniejsza obserwacja całej analizy.

Dla każdej reklamy bez wsparcia reklamowego porównaliśmy jej wynik z medianą wyświetleń pozostałych reklam tego samego twórcy z 2026 roku, na tej samej platformie, przygotowanych dla innych marek i również bez wsparcia reklamowego.

Wskaźnik wyniku względem benchmarku twórców wyniósł 1,24.

Oznacza to, że mediana wyświetleń materiałów była o około jedną czwartą wyższa od benchmarków poszczególnych twórców. 63% reklam osiągnęło wynik powyżej własnego benchmarku.

W pozostałych kampaniach z budżetem powyżej miliona złotych mediana tego wskaźnika wynosi 0,94, a powyżej własnego benchmarku wypada 44% reklam.

Tylko pięć z osiemnastu kampanii z tej grupy przekroczyło wartość 1, a tylko dwie osiągnęły wynik wyższy niż Crush.

Ten sam pomiar można wykonać szerzej: również dla reklam wspartych płatnie, ale licząc wyłącznie ich część organiczną.

Wtedy Crush osiąga 1,31, przy medianie 0,93 dla pozostałych kampanii z budżetem powyżej miliona złotych.

To wzmacnia obserwację: ponadprzeciętny wynik nie był wyłącznie efektem kilku niepromowanych materiałów.

4. Materiały nie tylko oglądano. Generowały też więcej interakcji

Różnica jest widoczna również w ER liczonym względem wyświetleń.

Wskaźnik

Crush

Mediana kampanii >1 mln zł

ER warstwy organicznej

5,21%

3,33%

ER reklam bez wsparcia

6,52%

3,16%

Warstwa organiczna kampanii angażowała więc ponad półtora raza mocniej niż mediana dużych kampanii.

W przypadku reklam bez wsparcia różnica była jeszcze większa: 6,52% wobec 3,16%.

Podobny obraz daje koszt tysiąca organicznych wyświetleń.

W Crush wyniósł on 82 zł, wobec 139 zł dla kampanii z budżetem powyżej miliona złotych i 252 zł dla całego rynku.

Wyświetlenia wypracowane przez twórców miały więc efektywny koszt około trzy razy niższy niż mediana rynku i o 41% niższy niż w innych dużych kampaniach.

Wskaźnik ten liczony jest przy przypisaniu wynagrodzeń twórców do warstwy organicznej.

5. Różnorodność twórców, wspólne terytorium komunikacyjne

Kampania nie opierała się na jednej kategorii twórców.

Wśród materiałów znalazły się:

  • lifestyle: 28 materiałów, 43,2% wyświetleń,
  • entertainment: 23 materiały, 37,8%,
  • food: 8 materiałów, 8,7%,
  • infotainment: 7 materiałów, 7,0%,
  • travel: 1 materiał, 3,3%.

Również wielkość profili była zróżnicowana:

  • 15 materiałów od twórców z ponad milionem obserwujących,
  • 24 z przedziału 200 tys.–1 mln,
  • 19 z przedziału 50–200 tys.,
  • 8 z przedziału 5–50 tys.,
  • 1 poniżej 5 tys.

Najciekawsza jest jednak koncentracja wyniku.

Trzech największych twórców odpowiadało za 16,2% wyświetleń kampanii.

Mediana dla kampanii z budżetem powyżej miliona złotych wynosiła 35,8%.

To najniższy wynik w całej tej grupie.

Największy pojedynczy twórca odpowiadał za 8,9% wyświetleń, przy medianie 15,1%.

Kampania nie była więc uzależniona od kilku największych profili.

Jej wynik był rozłożony pomiędzy większą liczbę twórców.

Ale sama różnorodność twórców jeszcze nie wystarcza.

Kluczowe było to, co mogli z tą różnorodnością zrobić.

6. Jeden temat, 21 sposobów jego opowiedzenia

Na 67 materiałów przypadało 21 różnych ram narracyjnych.

Najczęściej pojawiały się:

  • skecz z drugą osobą: 14,
  • sonda uliczna: 12,
  • osobista historia zauroczenia: 10,
  • kalambur i opis produktu: 4,
  • lista rzeczy robionych dla crusha: 4,
  • zapowiedź nowości z opisem smaków: 3,
  • test osobowości według smaku: 3,
  • test produktu przed kamerą: 2,
  • zaproszenie na wydarzenie: 2,
  • parodia teleturnieju: 2.

Pozostałe 11 materiałów reprezentowało 11 różnych ram, m.in. konkurs, podcast, komentarz ekspercki, poradnik, vlog, unboxing czy relację z wydarzenia.

Nowa rama narracyjna pojawiała się średnio co trzeci materiał.

To istotna różnica względem kampanii, w których poszczególne realizacje mogą być bardzo podobne, nawet jeśli są przygotowywane przez różne grupy twórców.

W Crush wspólny był temat, ale nie każdy materiał musiał wykorzystywać go w identyczny sposób. Sposób opowiadania w dużej mierze należał do twórcy.

7. Produkt pojawiał się w różnych historiach

Różnorodność formatów była widoczna również w sposobie wykorzystania produktu.

Marka nie występowała w jednej sytuacji powtarzanej 67 razy.

Pojawiała się m.in.:

  • w teście produktu,
  • w sondzie ulicznej,
  • w osobistej historii pierwszego zauroczenia,
  • w skeczu z drugą osobą,
  • w quizie o smakach,
  • w komentarzu psychologa do wyników badania,
  • w relacji z wydarzenia marki,
  • w vlogu zakupowym,
  • w parodii teleturnieju.

Wspólny pozostawał temat.

Zmieniały się natomiast sytuacja, format i sposób opowiadania.

To widać również w sposobie wprowadzania produktu do materiału.

W 36 z 67 materiałów produkt pojawiał się w obrazie w ciągu pierwszych 3 sekund.

Ale nie zawsze.

W materiale Karoliny Mrozickiej baton pojawił się dopiero w 82. sekundzie 224-sekundowego filmu.

Materiał Karoliny Mrozickiej na TikToku

Materiał nie otrzymał wsparcia reklamowego, zebrał 2,3 raza więcej wyświetleń niż mediana jej treści organicznych i wygenerował 983 tys. zł wartości mediowej — najwięcej w całej kampanii.

Najpierw pojawiła się historia.

Produkt pojawił się później.

To nie musi oznaczać, że późniejsze pokazanie produktu zawsze działa lepiej. Pokazuje natomiast, że moment ekspozycji produktu można podporządkować logice materiału, zamiast traktować go jako cel sam w sobie.

Podobny mechanizm widać w materiale barttiebae.

Materiał barttiebae na TikToku

W jego skeczu baton Crush jest naturalnym elementem historii.

Zaangażowanie wyniosło 17,64%, materiał zebrał 4,3 raza więcej wyświetleń niż mediana jego pozostałych reklam, a Media ROI był najwyższy wśród pojedynczych materiałów kampanii.

Różnorodność formatów to jednak dopiero jedna część tej układanki. Ważne było również to, jaką rolę produkt pełnił w każdej z tych historii.

8. Produkt jako element fabuły czy jako element sponsorskiego przekazu?

Ten element kampanii można sprawdzić jeszcze bardziej bezpośrednio.

Jeśli po wycięciu produktu z materiału scena przestaje mieć sens, produkt jest częścią fabuły.

Jeżeli historia pozostaje praktycznie bez zmian, produkt jest raczej elementem sponsorskim.

W materiałach bez wsparcia reklamowego wyniki względem benchmarku twórcy wyglądały następująco:

  • produkt jako element fabuły: 2,11,
  • produkt jako główny bohater: 1,45,
  • produkt jako wtrącenie sponsorskie: 0,83.

Klasyfikacja roli produktu w materiale została przeprowadzona na podstawie analizy treści poszczególnych reklam według przyjętych przez Influ360 kryteriów.

Produkt jako element fabuły pojawił się w 19 materiałach.

Wygenerowały one 33% wyświetleń kampanii i aż 55% jej wartości mediowej.

To nie dowodzi oczywiście, że samo umieszczenie produktu w fabule powoduje wyższe wyświetlenia.

Pokazuje jednak wyraźny związek między sposobem wpisania produktu w narrację a wynikiem materiału.

I właśnie tutaj widać najciekawszy element całej kampanii.

Produkt został wpisany w formaty twórców, a nie tylko dodany do ich formatów.

9. Badanie stało się źródłem tematów, a nie tylko PR-owym dodatkiem

Kampania wykorzystała badanie Y&Lovers zrealizowane na zlecenie marki.

Badania tego typu często kończą życie w informacji prasowej.

Tutaj stało się inaczej.

Wyniki badania pojawiły się w 41 z 67 materiałów.

W 35 przypadkach twórcy cytowali wyniki, a w 36 wykorzystywali konkretne liczby.

Nie chodziło jednak wyłącznie o powtarzanie komunikatu marki.

Twórcy wykorzystywali dane jako punkt wyjścia do własnych formatów.

Na wynikach badania opierało się m.in. 11 z 12 sond ulicznych, komentarz psychologiczny, odcinek podcastu, materiał stylizowany na wiadomości czy poradnik.

To zmienia rolę badania.

Nie jest już tylko argumentem potwierdzającym komunikat marki.

Staje się materiałem, z którego twórca może zbudować własną historię.

A wtedy produkt nie musi być głównym tematem materiału, żeby pozostawać jego istotnym elementem.

10. Kampania zmieniała funkcję twórców wraz z kolejnymi fazami

Kampania nie była jednorodna od początku do końca. Pierwszy flight miał wyraźnie produktowy charakter i różnił się od dwóch kolejnych faz pod względem doboru twórców, tematyki materiałów i sposobu wykorzystania produktu.

Premiera w Żabce: 22–30 kwietnia

5 materiałów, wyłącznie twórcy food.

Produkt był głównym bohaterem każdego materiału. Średnio pojawiało się 5,6 atrybutu produktowego na materiał, a informacja o miejscu zakupu występowała w 80% materiałów.

Żaden materiał nie otrzymał wsparcia reklamowego.

Była to więc wyraźnie inna warstwa komunikacji niż ta, którą obserwujemy w pozostałej części kampanii. Tutaj najważniejsza była bezpośrednia prezentacja nowego produktu i jego dostępności.

Fala badania: 12 maja–6 lipca

Od kolejnej fazy zmienił się sposób wykorzystania twórców.

23 materiały i cztery kategorie twórców.

Badanie pojawiało się w 87% materiałów.

Łącznie wygenerowały one 14,8 mln wyświetleń, a Media ROI wyniósł 7,96 — najwięcej spośród trzech faz.

Tutaj komunikacja przestała koncentrować się wyłącznie na produkcie.

Badanie stało się źródłem tematów, które twórcy mogli rozwijać na własny sposób.

Faza skalowania: 27 lipca–27 sierpnia

39 materiałów.

74% z nich otrzymało wsparcie reklamowe.

Faza wygenerowała 33,1 mln wyświetleń, czyli 68% całego wyniku kampanii.

Media ROI wyniósł 2,73.

Ta część kampanii odpowiadała przede wszystkim za skalę ekspozycji.

Widać więc wyraźne przejście:

premiera produktu → temat i narracja → skalowanie.

Co zadecydowało o wyniku kampanii?

Na podstawie danych można wskazać pięć elementów, które wyróżniają kampanię Wedel Crush.

1. Nazwa produktu stała się tematem

„Crush” to nie tylko nazwa batona.

To także temat, który można opowiedzieć przez zauroczenie, relacje, podryw, pierwszą miłość czy codzienne sytuacje.

37 z 67 materiałów dotyczyło zauroczeń, podrywu, relacji i pierwszych miłości.

Temat był wystarczająco szeroki, żeby wykorzystać go w sondzie, skeczu, osobistej historii czy komentarzu eksperckim.

2. Badanie dało twórcom o czym mówić

Wyniki Y&Lovers pojawiły się w 41 z 67 materiałów.

Badanie nie było tylko dodatkiem do komunikatu marki. Stało się punktem wyjścia do własnych tematów i formatów twórców.

3. Wspólny temat nie oznaczał jednego sposobu jego opowiedzenia

W kampanii pojawiło się 21 różnych ram narracyjnych.

Wspólnym terytorium były przede wszystkim zauroczenie, relacje i pierwsza miłość.

Dzięki temu kampania zachowała spójność, ale nie została sprowadzona do jednej formuły wykonawczej.

W danych widać też różnicę między produktem będącym elementem fabuły a produktem występującym jako sponsorski dodatek: odpowiednio 2,11 i 0,83 benchmarku twórcy.

4. Wynik nie był uzależniony od kilku największych profili

Trzech największych twórców odpowiadało za 16,2% wyświetleń.

W kampaniach z budżetem powyżej miliona złotych mediana wynosiła 35,8%.

Kampania rozłożyła więc wynik szerzej pomiędzy kilkudziesięciu twórców.

5. Płatna dystrybucja i praca twórców pełniły różne funkcje

Wsparcie reklamowe odpowiadało za 77,1% wyświetleń, ale warstwa organiczna wygenerowała 80,8% wartości mediowej i 85,6% interakcji.

Płatna dystrybucja zwiększała skalę.

Nie zastępowała jednak organicznej pracy twórców.

Najważniejszy wniosek

Duża kampania influencer marketingowa nie musi być po prostu większą wersją mniejszej kampanii.

Przy dużej skali łatwo skupić się przede wszystkim na realizacji założeń mediowych: odpowiedniej liczbie twórców, briefach dopasowanych do ich kategorii, określonych ekspozycjach i budżecie reklamowym, który dowiezie zakładany wynik.

Kampania Wedel Crush pokazuje inne podejście.

Wspólne terytorium komunikacyjne nie musi oznaczać jednej formuły wykonawczej.

W przypadku Crush wspólne terytorium było wyraźnie określone przede wszystkim przez zauroczenie, relacje i pierwszą miłość, a uzupełniał je drugi obszar: sam produkt. Nie wszystkie materiały korzystały z nich jednak w ten sam sposób.

Badanie dostarczyło kolejnych punktów wyjścia do narracji.

Produkt został wpisany w historie twórców, a nie tylko dodany do ich formatów.

Płatna dystrybucja zwiększyła skalę materiałów, które równolegle pracowały organicznie.

A wynik nie został skoncentrowany wokół kilku największych profili.

Mediana wyniku twórców względem ich własnych benchmarków w kampaniach z budżetem powyżej miliona złotych wynosiła 0,94.

W kampanii Wedel Crush było to 1,24.

Nie oznacza to, że każdy z tych elementów sam w sobie odpowiada za wynik kampanii.

Dane pokazują jednak spójny obraz:

w dużej kampanii potencjał wielu twórców można wykorzystać skuteczniej, jeśli marka określa wspólne tematy, pozostawia twórcom przestrzeń do różnych sposobów ich opowiedzenia i pozwala wpisać produkt w ich narracje.

Metodologia analizy

Metodologia: analiza obejmuje 67 reklam influencerskich kampanii, bez paczek PR. Benchmark twórcy oznacza medianę wyświetleń jego pozostałych reklam bez wsparcia reklamowego z 2026 roku, na tej samej platformie, przy co najmniej dwóch punktach odniesienia. Porównania rynkowe odnoszą się do bazy Influ360 obejmującej 7 202 kampanii prowadzonych w Polsce w okresie od stycznia do lipca 2026 roku.

Wartość mediowa jest syntetycznym wskaźnikiem wartości ekspozycji, obliczanym według metodologii Influ360 na podstawie m.in. wyświetleń, zaangażowania, sentymentu i rodzaju treści. Pokazuje szacunkową wartość uzyskanego efektu mediowego i nie jest odpowiednikiem przychodu, sprzedaży ani rzeczywistego kosztu zakupu mediów. Podział wyświetleń na organiczne i kupione również podlega szacunkom.